Úvod Celulitida

Celulitida

Celulitida z francouzského cellulite, je zvláštní hrudkovitá forma tuku, která se ukládá v podkoží převážně žen. Statistiky hovoří až o 90%. Pro svůj typický vzhled se celulitida obecně nazývá pomerančová kůže, a skutečně na pohled připomíná kůru pomerančů. Pro ženy představuje velký kosmetický problém. Proto zvláště s příchodem léta se v reklamách a časopisech objevují tzv. zaručené prostředky proti celulitidě.

Co je to celulitida

Celulitida je špatná funkce lymfatického systému a nedostatečnost metabolismu tuků. Tukové buňky se ukládají v podobě hrudkovité hmoty v podkoží a tím způsobují nerovnosti povrchu těla. Určitě to hodně souvisí s životním stylem, nicméně ženy (díky hormonu estrogenu), mají ke vzniku celulitidy mnohem větší předpoklady. Rozvoj a projevy celulitidy by se daly rozdělit do několika fází. Určení o kterou fázi jde je důležité pro případnou léčbu či postup k odstranění celulitidy.

 1. Fáze počáteční. Celulitida není okem viditelná, jen při stlačení (stisku) podkoží, se na povrchu objevují mírné nerovnosti.
 2. Fáze prvotních projevů. Nerovnosti na kůži jsou viditelné jen v některých situacích, kdy se např. při sezení stlačí určitá část těla.
 3. Fáze viditelných projevů. V této fázi jsou projevy pomerančové kůže patrné v jakékoliv poloze (stání, sezení, ležení). Po odhalení příslušné partie těla už prostě nejdou skrýt.
 4. Fáze rozsáhlých projevů. Celulitida se objevuje všude tam, kde je podkožní tuk. Nerovnosti jsou evidentní a značné. V této fázi už většinou ani léčba nepomáhá, příznaky se mohou jen zmírnit. Jedná se o neléčnou celulitidu ve vyšším věku.

Kde se nejčastěji celulitida objevuje?

Každá žena jistě ví, co to znamená, když se hovoří o problémových partiích. Právě tam se celulitida objevuje nejčastěji. Má to svou logiku. Protože je celulitida záležitostí tukových buněk, vzniká tam, kde se nejčastěji tuk ukládá. Postižené bývají:

 • Vnitřní strany stehen
 • Boky.
 • Zadeček.
 • Bříško.
 • Paže.


Další informace o souvisejích problémech najdete na webech Strie a Vaginální mykóza.

Co je příčinou celulitidy?

Na to není jednoznačná odpověď, stejně jako neexistuje jednoduchá léčba. Celulitida je dlouhotrvající proces, který je ovlivněn mnoha faktory. Na vzniku celulitidy se podílí:

 • Věk. Rizikovým obdobím bývá těhotenství, puberta a menopauza. Je to z důvodu hormonálních změn.
 • Hormonální léčba. Tím se myslí užívání syntetických hormonů (antikoncepce, hormonální substituce, endokrinologický problém apod.)
 • Obezita. Jelikož se jedná o poruchu v ukládání tukových buněk, jsou samozřejmě víc ohroženi obézní jedinci, kteří mají tuku víc. Není však vyloučeno, že celulitidou na některých partiích těla nemohou trpět i lidé štíhlí.
 • Stravování. Stravování se významnou měrou podílí na vzniku celulitidy. Zvláště konzumace tučných smažených jídel, sladkostí apod.
 • Nedostatečný příjem tekutin.
 • Konzumace alkoholu, kávy a kouření. Jsou to prostředky, které působí na špatnou cirkulaci krve.
 • Nedostatek pohybu. Lidé se sedavým zaměstnáním či způsobem života jsou mnohem více postižení celulitidou, než aktivní či sportovně založení lidé.
 • Nedostatečnost lymfatického systému.
 • Porucha metabolismu.
 • Stres.
 • Genetická dispozice.

Jaká je léčba celulitidy

Aby byla léčba celulitidy úspěšná, musí se k ní přistupovat komplexně. To znamená pravdivě zhodnotit stav celulitidy, tedy v jaké fázi se nachází. Zhodnotit životní styl a udělat v něm změny. Pořídit si podpůrné prostředky ke zmírnění jejích projevů a pak se vyzbrojit trpělivostí a dostatečnou vůlí. Tak jako vznik celulitidy je dlouhodobý proces, tak i její léčba je dlouhodobou záležitostí. Vše musí jít v souladu, v kombinaci dostupných možností a pak se objeví pozitivní výsledek. Zjednodušeně řečeno, neexistuje žádný zázračný krém, kterým je celulitidu možno potřít a ona sama vymizí. Postup boje s celulitidou je následující:

 • Změnit stravování. Vynechat tučná, sladká, moučná a smažená jídla. Přejít na lehčí způsob stravování s více menšími chody během dne. Do jídelníčku zařadit čerstvé suroviny, zeleninu a ovoce, vícezrné pečivo, libové maso. Někdy je vhodná i dělená strava.
 • Upravit pitný režim. Denně vypít aspoň dva litry tekutin, nejlépe čistou neperlivou a neochucenou vodu, případně minerálku či bylinné nebo speciální čaje.
 • Vyvarovat se kouření, nadměrnému pití kávy a alkoholu.
 • Zvýšit přísun vitamínů (hlavně C) a minerálů.
 • Zahrnout do každodenního života aktivní pohyb. To znamená cílené cviky na problémové partie, plavání, sportovní aktivity, které podpoří cirkulaci krve a lymfy.
 • Masáže. Dopřát si aspoň občasně masáže na speciálních strojích či u školených fyzioterapeutů. Provádět denní automasáže postižených partií (např. drsnou žínkou). Masáže se mohou spojit se sprchováním, nejlépe střídavě teplou a studenou vodou.
 • Aplikovat speciální krémy, které jsou vyvinuty k boji s projevy celulitidy. Jde o oleje, krémy, masti, ale i sprchové gely a peelingy.
 • Pročistit čas od času organismus detoxikací, sanováním apod.
 • Pokud možno vyhnout se syntetickým hormonům.
 • Žít klidný a vyvážený život s dostatkem odpočinku.
 • Oblékat se vzdušně, aby byla zajištěna dobrá cirkulace krve.

Závěr

Celulitida je nepříjemná a v pokročilých stádiích opravdu nevzhledná. Každý kdo jí trpí, by se měl zamyslet nad tím, jestli skutečně udělal vše pro to, aby se jí vyhnul, případně zbavil. V dnešní době, kdy je na trhu spousta přípravků a služeb, to není zas až takový problém. Vždyť hezký vzhled je dobrý i k pozitivnímu postoji k vlastní osobě a psychickému zdraví.


Diskuse (47 komentářů)

Míša, (10. 02. 2014 07:57) Reagovat
[quote name="Jitka"]Nikdy jsem neměla celulitidu. Teď je mi 25 let a všimla jsem si, že se mi na zadku začala objevovat. Ne moc, ale je tam, a to jsem vůbec neztloustla. Bojím se, aby to nepokračovalo. Dá se něco dělat pro prevenci. Myslím něco jiného, než zkoušet drahé krémy. Děkuji za případné tipy.[/quote]Nejlepší prevencí je asi cvičit, masírovat, vhodná bude asi sauna či další možnosti hlubšího prokrvení, ale hodně záleží na dispozicích. Můj názor je, že když někdo má mít celulitidu, tak prevence nezabírá naplno, ale pořád lepší než nedělat nic. Držím palce.
Jitka, (07. 03. 2014 06:34) Reagovat
Zkoušela jsem docela drahý krém na celulitidu, ale nějak zvlášť nezabral, ale pak jsem začala chodit do posilovny a trenérka mi poradila několik cviků na celulitidu a do toho ještě používám ten krém a docela mizí. Asi nebudu mít nikdy úplně hladké hýždě, ale alespoň něco. Tak se zkuste spíš poradit o vhodném cvičení než si kupovat drahé prostředky. To je rada za mě.:)
Rita, (03. 04. 2014 13:12) Reagovat
[quote name="Jitka"]Zkoušela jsem docela drahý krém na celulitidu, ale nějak zvlášť nezabral, ale pak jsem začala chodit do posilovny a trenérka mi poradila několik cviků na celulitidu a do toho ještě používám ten krém a docela mizí. Asi nebudu mít nikdy úplně hladké hýždě, ale alespoň něco. Tak se zkuste spíš poradit o vhodném cvičení než si kupovat drahé prostředky. To je rada za mě.:)[/quote]Máš pravdu. Nevíš, jestli jsou třeba nějaké speciální cviky, a nebo prostě stačí sportovat, samozřejmě myslím sporty, kde se zapojuje i zadek - třeba běh, ten by měl zapojovat celé tělo. Začala jsem s jarem běhat a doufám, že než přijde léto, že aspoň trochu celulitida vymizí.
filipa, (24. 04. 2014 22:18) Reagovat
[quote name="Rita"][quote name="Jitka"]Zkoušela jsem docela drahý krém na celulitidu, ale nějak zvlášť nezabral, ale pak jsem začala chodit do posilovny a trenérka mi poradila několik cviků na celulitidu a do toho ještě používám ten krém a docela mizí. Asi nebudu mít nikdy úplně hladké hýždě, ale alespoň něco. Tak se zkuste spíš poradit o vhodném cvičení než si kupovat drahé prostředky. To je rada za mě.:)[/quote]Máš pravdu. Nevíš, jestli jsou třeba nějaké speciální cviky, a nebo prostě stačí sportovat, samozřejmě myslím sporty, kde se zapojuje i zadek - třeba běh, ten by měl zapojovat celé tělo. Začala jsem s jarem běhat a doufám, že než přijde léto, že aspoň trochu celulitida vymizí.[/quote]Celulitidu jsem si viditelně zredukovala hypoximetodou.Super to funguje. :lol:
Daniela, (09. 06. 2014 06:29) Reagovat
Já myslím, že se dá hodně dělat pro prevenci celulitidy (alespoň ve většině případech), ale když už se jednou objeví, je těžké se jí zbavit. Nezdá se mi, že by na to pomohly drahé krémy. Možná ještě cvičení...
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Celulitida odstranění.cz
Kontakty