Úvod Celulitida

Celulitida

Celulitida z francouzského cellulite, je zvláštní hrudkovitá forma tuku, která se ukládá v podkoží převážně žen. Statistiky hovoří až o 90%. Pro svůj typický vzhled se celulitida obecně nazývá pomerančová kůže, a skutečně na pohled připomíná kůru pomerančů. Pro ženy představuje velký kosmetický problém. Proto zvláště s příchodem léta se v reklamách a časopisech objevují tzv. zaručené prostředky proti celulitidě.

Co je to celulitida

Celulitida je špatná funkce lymfatického systému a nedostatečnost metabolismu tuků. Tukové buňky se ukládají v podobě hrudkovité hmoty v podkoží a tím způsobují nerovnosti povrchu těla. Určitě to hodně souvisí s životním stylem, nicméně ženy (díky hormonu estrogenu), mají ke vzniku celulitidy mnohem větší předpoklady. Rozvoj a projevy celulitidy by se daly rozdělit do několika fází. Určení o kterou fázi jde je důležité pro případnou léčbu či postup k odstranění celulitidy.

 1. Fáze počáteční. Celulitida není okem viditelná, jen při stlačení (stisku) podkoží, se na povrchu objevují mírné nerovnosti.
 2. Fáze prvotních projevů. Nerovnosti na kůži jsou viditelné jen v některých situacích, kdy se např. při sezení stlačí určitá část těla.
 3. Fáze viditelných projevů. V této fázi jsou projevy pomerančové kůže patrné v jakékoliv poloze (stání, sezení, ležení). Po odhalení příslušné partie těla už prostě nejdou skrýt.
 4. Fáze rozsáhlých projevů. Celulitida se objevuje všude tam, kde je podkožní tuk. Nerovnosti jsou evidentní a značné. V této fázi už většinou ani léčba nepomáhá, příznaky se mohou jen zmírnit. Jedná se o neléčnou celulitidu ve vyšším věku.

Kde se nejčastěji celulitida objevuje?

Každá žena jistě ví, co to znamená, když se hovoří o problémových partiích. Právě tam se celulitida objevuje nejčastěji. Má to svou logiku. Protože je celulitida záležitostí tukových buněk, vzniká tam, kde se nejčastěji tuk ukládá. Postižené bývají:

 • Vnitřní strany stehen
 • Boky.
 • Zadeček.
 • Bříško.
 • Paže.


Další informace o souvisejích problémech najdete na webech Strie a Vaginální mykóza.

Co je příčinou celulitidy?

Na to není jednoznačná odpověď, stejně jako neexistuje jednoduchá léčba. Celulitida je dlouhotrvající proces, který je ovlivněn mnoha faktory. Na vzniku celulitidy se podílí:

 • Věk. Rizikovým obdobím bývá těhotenství, puberta a menopauza. Je to z důvodu hormonálních změn.
 • Hormonální léčba. Tím se myslí užívání syntetických hormonů (antikoncepce, hormonální substituce, endokrinologický problém apod.)
 • Obezita. Jelikož se jedná o poruchu v ukládání tukových buněk, jsou samozřejmě víc ohroženi obézní jedinci, kteří mají tuku víc. Není však vyloučeno, že celulitidou na některých partiích těla nemohou trpět i lidé štíhlí.
 • Stravování. Stravování se významnou měrou podílí na vzniku celulitidy. Zvláště konzumace tučných smažených jídel, sladkostí apod.
 • Nedostatečný příjem tekutin.
 • Konzumace alkoholu, kávy a kouření. Jsou to prostředky, které působí na špatnou cirkulaci krve.
 • Nedostatek pohybu. Lidé se sedavým zaměstnáním či způsobem života jsou mnohem více postižení celulitidou, než aktivní či sportovně založení lidé.
 • Nedostatečnost lymfatického systému.
 • Porucha metabolismu.
 • Stres.
 • Genetická dispozice.

Jaká je léčba celulitidy

Aby byla léčba celulitidy úspěšná, musí se k ní přistupovat komplexně. To znamená pravdivě zhodnotit stav celulitidy, tedy v jaké fázi se nachází. Zhodnotit životní styl a udělat v něm změny. Pořídit si podpůrné prostředky ke zmírnění jejích projevů a pak se vyzbrojit trpělivostí a dostatečnou vůlí. Tak jako vznik celulitidy je dlouhodobý proces, tak i její léčba je dlouhodobou záležitostí. Vše musí jít v souladu, v kombinaci dostupných možností a pak se objeví pozitivní výsledek. Zjednodušeně řečeno, neexistuje žádný zázračný krém, kterým je celulitidu možno potřít a ona sama vymizí. Postup boje s celulitidou je následující:

 • Změnit stravování. Vynechat tučná, sladká, moučná a smažená jídla. Přejít na lehčí způsob stravování s více menšími chody během dne. Do jídelníčku zařadit čerstvé suroviny, zeleninu a ovoce, vícezrné pečivo, libové maso. Někdy je vhodná i dělená strava.
 • Upravit pitný režim. Denně vypít aspoň dva litry tekutin, nejlépe čistou neperlivou a neochucenou vodu, případně minerálku či bylinné nebo speciální čaje.
 • Vyvarovat se kouření, nadměrnému pití kávy a alkoholu.
 • Zvýšit přísun vitamínů (hlavně C) a minerálů.
 • Zahrnout do každodenního života aktivní pohyb. To znamená cílené cviky na problémové partie, plavání, sportovní aktivity, které podpoří cirkulaci krve a lymfy.
 • Masáže. Dopřát si aspoň občasně masáže na speciálních strojích či u školených fyzioterapeutů. Provádět denní automasáže postižených partií (např. drsnou žínkou). Masáže se mohou spojit se sprchováním, nejlépe střídavě teplou a studenou vodou.
 • Aplikovat speciální krémy, které jsou vyvinuty k boji s projevy celulitidy. Jde o oleje, krémy, masti, ale i sprchové gely a peelingy.
 • Pročistit čas od času organismus detoxikací, sanováním apod.
 • Pokud možno vyhnout se syntetickým hormonům.
 • Žít klidný a vyvážený život s dostatkem odpočinku.
 • Oblékat se vzdušně, aby byla zajištěna dobrá cirkulace krve.

Závěr

Celulitida je nepříjemná a v pokročilých stádiích opravdu nevzhledná. Každý kdo jí trpí, by se měl zamyslet nad tím, jestli skutečně udělal vše pro to, aby se jí vyhnul, případně zbavil. V dnešní době, kdy je na trhu spousta přípravků a služeb, to není zas až takový problém. Vždyť hezký vzhled je dobrý i k pozitivnímu postoji k vlastní osobě a psychickému zdraví.


Diskuse (47 komentářů)

proti celulitidě, (08. 10. 2011 16:47) Reagovat
Kavitace - jedna z účinných metod je odstranění celulitidy :-) .
daniela, (28. 08. 2012 11:45) Reagovat
O kavitaci jsem slyšela hodně. Moje kamarádka na ní byla, aby zhubla přes stehna. To se ji docela dobře povedlo, i když u toho držela i dietu, což určitě efekt podpořilo, ale celulitidu stále má. Nevím, jestli v menší míře než předtím, ale má.
Zdeńka, (04. 09. 2012 07:32) Reagovat
Když jsme u těch různých moderních metod, tak jsem slyšela, že na celulitidu dobře zabírá lymfatická masáž. A také zabírá na hubnutí. Nemohu zatím potvrdit z vlastní zkušenosti, ale kamarádka si to pochvalovala.
Vanesa, (03. 04. 2013 11:43) Reagovat
A co je přesně ta kavitace? pochopila jsem dobře, že jde o tu metodu, při které nasávají tuk a působí na něj nízkými teploty, nebo si to ještě pletu s něčím jiným?
Pavla, (01. 11. 2012 15:02) Reagovat
Ono se mluví o různých metodách, které mají pomáhat při celulitidě, ale mě se zdá, že to moc nepomáhá. Prostě jsou lidi, kteří mají sklony k celulitidě a ty, kteří ne. Samozřejmě záleží i na váze. Na druhou stranu znám mladý holky s pěknou postavou, které stejně mají celulitidu.
Andrea, (06. 11. 2012 12:45) Reagovat
Ale jo, v mnohých případech lze celulitidu odstranit nebo alespoň zmenšit. Záleží na tom, jakou ji máte. Když je velká, tak nemůžete počítat s tím, že zmizí úplně.
Simona, (14. 11. 2012 09:10) Reagovat
Já mám mírnou celulitidu - snažím se různými cviky, masážemi i krémy. Trošku je vidět znát efekt, ale také si myslím, že úplně bez chyby už to nebude. Ale co...Zase tak hodně to nemám.
Miluše, (10. 12. 2012 17:31) Reagovat
Já se také snažím vždy po sprše krémy rozmasírovávat hýždě, kde ji mám nejvíce. I na to mám speciální strojek, ale nezdá se mi, že by to mělo nějaký efekt.:(
Dáša, (04. 01. 2013 18:22) Reagovat
Já nevímm... Zrovna co se týče cviků, tak bych to moc nadějně neviděla. Myslím, že ty moc efekt nepřinesou. Nějakou dobu jsem je cvičila a nezdálo se mi, že by to zabíralo.
Martina, (10. 01. 2013 14:48) Reagovat
Tak je to váš názor, ale já naopak doufám, že cvičení pomůže. Už od konce listopadu chodím pravidelně cvičit, něco jsem zhubla a domnívám se, že i celulitidu mám míň. Tak nevím,možná mě zůstane trochu, ale alespoň ji zmírním. I to je dobrý.:)
Irena, (20. 12. 2012 14:01) Reagovat
Četla jsem o různých moderních přístrojích, které zabírají na celulitidu, ať už jde o lymfodrenáže či stroje na principu podtlaku atd. Zkoušel je někdo? Zajímalo by mě, jestli alespoň něco z toho funguje. Docela mě to láká zkusit to.
Erika, (31. 01. 2013 19:33) Reagovat
Kamarádka si zrovna ty lymfodrenáže pochvalovala, ale lepší jsou prý ruční než ty strojové. Pokud je masérka zkušená, tak to dobře promasíruje. Pozor: Pokud máte lymfatické cesty zanesené, může vás to bolet, nebo vám to být nepříjemné.
lída, (11. 02. 2013 06:12) Reagovat
Tak zkušená masérka by se měla přizpůsobit tomu, jak jste na tom. Pokud máte lymfatické cesty zanesené, musí být masérka opatrnější. Doporučí vám více návštěv, během kterých jsou cesty postupně uvolňované.
Kristýna, (27. 02. 2013 09:46) Reagovat
Hlavně si najděte kvalitní masérku. Dneska se snaží každý na tomhle vydělat a ne vždy jde o někoho kvalifikovaného. Prožila jsem jednu ruční lymfatickou masáž a strašný...Chtěla jsem se na to úplně vykašlat, ale kámoška mi doporučila jednu fakt dobrou a jsem spokojená.
Radka, (04. 03. 2013 13:06) Reagovat
A nevíte o nějaké dobré ruční lymfatické masáži v Českých Budějovicích? Ráda bych to také podstoupila, ale jak píšete, je důležité jít k někomu kvalitnímu a já zatím žádné zkušenosti nemám.
Marta, (12. 03. 2013 07:39) Reagovat
Ale tak ty strojové také pomáhají ne? Já jsem si zaplatila sérii deseti lekcí, tak doufám, že mi to pomůže. Chtěla bych trochu zhubnout a zmírnit celulitidu. Kamarádka s tím má dobré zkušenosti, tak snad to zabere i u mě.
Monča, (27. 03. 2013 14:16) Reagovat
Ale jo, částečně to určitě pomáhá, ale zase, že byste měla velkou celulitidu a zbavila jste se jí tím úplně, tak to asi nefunguje a asi to je i do velké míry individuální. Přeji, ať vám to pomůže. Než se nadějeme, tak tu zase máme plavkovou sezonu. Přemýšlím, jakému sportu se začnu věnovat letos na jaře. Nějak u něčeho nevydržím. Chtěla bych nějaký zábavný sport, který by mě motivoval...
Valy, (05. 04. 2013 16:21) Reagovat
Asi dva měsíce se pokaždé koupeli masíruju kartáčem a mažu krémem (ne nějak speciálním). Mám pocit, že alespoň trochu to pomáhá. Tak snad bude i nadále a než bude léto, budu moci bez obav do plavek.
Aneta, (10. 04. 2013 12:58) Reagovat
Hodně lidí říká, že celulitida nesouvisí s hmotností a že jí mají i hubení lidé. Já se snažím hubnout zdravým jídelníčkem, ale především cvičením. Chodím na různá cvičení včetně posilování rizikových partií a mám podstatně menší celulitidu. Možná ji tedy mají i hubené lidi, ale myslím, že kdyby trochu zpevnili postavu cviky, tak se jim to zlepší. Myslím, že neplatí, že každý hubený člověk má automaticky pevnou postavu...
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Celulitida odstranění.cz
Kontakty